Скільки заплатити дітям, щоб вони забули про гаджети?

Ми звичайна сім’я, яка живе в самісінькому центрі Всесвіту. А точніше, в Україні, в Києві навколо наших малюків. Четверо — це не так вже і багато).

Проте коли нас двоє, а діток більше, то це ще те питання кожному приділити достатньо уваги. Двоє діток — кожен з батьків приділяє увагу кожному. Коли вже троє, то приділити персональну увагу одночасно кожному математично неможливо.

Зараз такий час, що брак часу з батьками діти з легкістю замінюють на гаджети. А заодно гаджети — заміна уроків, друзів та ще куча інших справ.

З однієї сторони дешевий лайфхак — дати дитині гаджет, включити мультик. Бо окрім моментально вирішеної проблеми паралельного розподілу батьківського ресурсу у батьків з’являється власний пул вільного часу. А це не аби що, повірте мені.

Звісно, у такого рішення є відверто слабкі місця. Наприклад, “яжемать/бать і хочу … своїм дітям …”. У дітей є свої погляди на “яжемать/бать”. Так, саме ті моменти, де згадують невирішену проблему тисячоліть, описану Тургенєвим. А далі свобода волі, верховенство права та ще куча інших проблем, які порушують ніжні душі батьків та жагу самовільного пізнання дітей. Під загрозою усі зародки демократії в купі з 30-ма статтями Загальної Декларації Прав Людини і все наближається до крайностей анархія (пофігізм) — тиранія заради світлого майбутнього.

… і такі думки бувають.

Але “яжемать/бать” і таки хочу своїм діям того всього найкращого та без крайнощів, які будуть трунити мою ніжну батьківську душу.

OK, Google!

Ого, та не один я такий — проблеми, поради, всі страждають. А що зробиш — життя таке.

  • Як “витягнути” дитину з віртуального світу

Всі ці заголовки та їм подібні мають цілу барвисту гаму порад, які мало сумісні з життям, практичністю та здоровим глуздом. Крім того, додають ще більше страхів про залежність від новітніх технологій і всілякі негативні наслідки.

Топ порад:

  • Ввести правила а-ля “не більше 10–20 хв на день у гаджетах” — якась диктатура/тиранія.

“Дело ясное, что дело тёмное”

Коучі, психологи, видатні педагоги дають рішення з комбінації вищеперелічених: зацікавити, приділяти більше часу дитині (чотирьом), власний приклад (з індивідуальності зробити свою копію), активні заняття та на додачу “пора лікувати ігроманію”.

Стимул vs Мотивація / Батіг vs Пряник

Класика.

Але ідея плати дітям за відмову від гаджету звучить неоднозначно. Хоча може спонукати дитину до набуття раннього досвіду маніпуляції та шантажу, що може бути досить практичним в наш час (жартую).

Корисні справи з економічним підтекстом

Ідея з’явилась ніби сама собою літом, саме перед народженням найменшого, четвертого (сина). Зробив добру справу — ось тобі часовий бонус, який можна витратити на гаджет/мультик.

Пропорцію підібрав так, щоб за день було майже неможливо більше 2 годин заробити.

Наприклад, час прогулянки на вулиці / читання книжки / катання на велосипеді слід поділити на 3. Одна година читання книжки дає 20 хвилин бонусів.

До списку додав пунктів, які обов’язкові, корисні та вигідні сім’ї. Наприклад, поїсти — 5хв, а поїсти та прибрати посуд — вже 7хв. Також додав пунктів, за які можна нарахувати хвилинки просто так — “гарна поведінка”, “бути ввічливим”.

Звісно додав пункти зі штрафами — “не зробив домашнє завдання”, “неприбрані іграшки”.

Список добрих справ з бонусами вийшов наступний:

Корисні справи 1
Корисні справи 2

Файл: Google Sheets, pdf

Експеримент

Через місяць, з настанням навчального року розпочали експеримент.

Дано:

  • Табличка корисних справ.

Коротко — результати вразили вже в перші місяці. Діти ідею сприйняли “на ура”. Усі вболівали за свої зароблені хвилинки, а потім зі спокійною совістю витрачали. В лідери вибився найстарший — в один момент у нього назбиралось 11 годин.

Наша дошка 1
Наша дошка 2

Звісно, були приколи та хитрощі:

  • не стерти хвилини;

Фіксили баги наступним чином:

  • строгий випадок: зменшення часу, який можна витратити в день (ліміт на гаджеті);

Артефакти:

  • корисні звички привились самі собою — позитивне підкріплення працює;

Так, старший син (10 років) за період експерименту:

  • пройшов весь logiclike (річний курс логічної математики) за два місяці;

І найголовніше, що Тургенєвський конфлікт батьків та дітей зводиться нанівець. Зовсім не батьки винні, що не вдається зависнути в гаджеті, а сам не заробив хвилин.

А ось і приємний бонус — значно більше вільного часу батькам для себе.

Експеримент перейшов в розряд практики і триває вже 1 рік і 2 місяці.

Post Scriptum

Зписані додатково 2–3 хвилинки дитині дають більше задоволення, ніж гра на гаджеті.

За наявності достатнього інтересу до теми, напишу більш детальну статтю(і) з тріками Корисних Справ, а також спробами впровадити Scrum та Waterfall.